top of page
  • Zdjęcie autoraEkipa Herkulesa

Zaplanowałeś trening? Ale najpierw ROZGRZEWKA!


Rozgrzewka jest najważniejszą i nieodzowną częścią każdego treningu. Dzięki niej przygotujesz swój układ nerwowy oraz mięśnie do wzmożonej pracy. Ponadto, rozgrzewka przeciwdziała pierwszej zadyszce, świetnie pobudzając układ krwionośny. Podczas tej aktywności serce stopniowo zwiększa tempo i wydajność pracy, przez co podczas ćwiczeń działa sprawniej. Kiedy krew w naczyniach krąży szybciej, podnosi się temperatura ciała, mięśnie rozciągają się i dostają więcej tlenu oraz niezbędnych do pracy substancji. Rozgrzanie mięśni, ścięgien i więzadeł zwiększa ich elastyczność, odporność na rozciąganie oraz zapobiega kontuzjom.

Bardzo ważne jest, żeby rozgrzewka była odpowiednio intensywna i obejmowała wszystkie partie ciała, gdyż w ten sposób przygotuje do każdego rodzaju treningu. Powinna trwać ok. 10-15 minut, jednak jest to sprawa wysoce indywidualna. Należy pamiętać, iż jej głównym celem nie jest mocne zmęczenie organizmu, a przygotowanie go do następującej po niej jednostki treningowej.

Jakie ćwiczenia zaleca się wykonywać podczas rozgrzewki? Przed joggingiem czy treningiem na siłowni plenerowej warto zastosować rozgrzewkę dynamiczną, obejmującą na przykład:· naprzemienne unoszenie kolan,

· chodzenie z wyrzutem kończyn,

· skłony z dotykaniem palców u stóp,

· kręcenie głową,barkami,ramionami,

· trucht w miejscu,

· podskoki itd.Taka rozgrzewka przynosi o wiele lepsze efekty niż statyczna, ponieważ angażuje wszystkie stawy jednocześnie, rozgrzewa je, rozluźnia i rozciąga.

Najlepiej byłoby, gdyby rozgrzewka odbywała się na świeżym powietrzu. Kontakt z naturą jest równie ważny jak ruch – ma działanie terapeutyczne, pozwala się wyciszyć i pozbyć napięcia. Przywraca poczucie harmonii, dlatego tak zachęcamy nie tylko do rozgrzewki, ale aby cały trening wykonać na świeżym powietrzu na jednej z naszych siłowni zewnętrznych!


#outdoortraining


Ekipa Herkulesa

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commenti


bottom of page