top of page
  • Zdjęcie autoraEkipa Herkulesa

Ból pleców- jak sobie z nim poradzić ćwicząc na siłowni zewnętrznej?


Chcesz dowiedzieć się jak skutecznie i bezpiecznie ćwiczyć na naszych siłowniach zewnętrznych oraz jakie urządzenia pomogą Ci rozwiązać swoje problemy bólowe pleców i kręgosłupa? Zapraszamy do poniższej lektury.

W tym artykule znajdziesz praktyczne porady dotyczące radzenia sobie z „bólem pleców”, który jest często spowodowany kilkoma czynnikami. Nie będziemy poruszać przypadków takich jak np. przepuklina, rwa kulszowa, ból krzyża itp., gdyż pozostajemy w tematyce poradnictwa sportowego.


Ból pleców jest jedną z głównych dolegliwości z którymi borykamy się na co dzień. Jego przyczyny są często pochodzenia posturalnego i obejmują stawy, które są zestresowane, skurcze mięśni i bardziej dotkliwie- nerwy. Najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowa postawa, możemy z tym walczyć poprzez wykonywanie dziennie chociaż kilkunastu minutowej gimnastyki, dając dzięki temu organizmowi lepszą ruchomość stawów i lepsze napięcie mięśniowe.

Mobilność kręgosłupa jest niezbędna dla dobrego samopoczucia. Początkowo ruch stawów powoduje wytwarzanie mazi stawowej, która jest rodzajem oleju umożliwiającego przesuwanie się stawów między nimi, unikając tarcia.

Po drugie, wzmocnienie mięśni wokół kręgosłupa będzie wspierać jego strukturę i działać jak rodzaj gorsetu owijającego go dookoła. Równowaga i synergia między przednimi mięśniami (brzusznymi, poprzecznymi, piersiowymi) i tylnymi (trapezowy, grzbietowy, lędźwiowy i kręgosłupa) jest konieczna, aby uniknąć napięcia mięśniowego w odcinku szyjnym, lędźwiowym, który się pojawia przez wadliwe postawy, które większość ludzi przyjmuje w pracy.


Oto kilka przykładowych urządzeń siłowni zewnętrznej Herkulesa idealne do pracy nad mobilnością:


Twister i Surfer: to numer 1 jeśli chodzi o pracę nad ruchomością talii i dolnej części pleców. Uchwyty są trzymane obiema rękami, a ruchy wykonywane są poprzez przechylanie miednicy w obie strony. Te dwa urządzenia idealnie nadają się do izolowania ruchu na odcinku kręgosłupa, który zazwyczaj przez wiele godzin pracy przy komputerze, jest zastany.






Masażer pleców i bioder: dzięki niemu rozluźnisz spięte mięśnie pleców. Urządzenie posiada ruchowe rolki masujące, co zapewnia ruchomość, a ponadto rozluźnia skurczone mięśnie, masując je.

W celu wzmocnienia pracy wykonuj ruchy podczas wydechu, wydmuchując całe powietrze przez usta, aby zaangażować i pobudzić głębokie mięśnie.








Wioślarz: Niezbędne urządzenie do wzmacniania mięśni pleców, działająca także na kończyny górne i dolne. Ruch musi być wykonywany z podparciem prostego grzbietu, dbając o koordynacje ruchową.








Drabinka: Podciągnięcia są bardzo skutecznym ćwiczeniem wzmacniającym mięśnie ramion i pleców zwalczając złe napięcie oraz dające możliwość rozluźnienia i rozciągnięcia spiętych mięśni.






Prostownik pleców: zapewnia ruchliwość bioder, obciążeniem jest ciężar własnego ciała, więc stopień nachylenia jest zgodny z siłą odcinka lędźwiowego. Należy pamiętać o utrzymaniu prostych pleców podczas wykonywania ćwiczenia.

Ławeczka: Głębokie mięśnie brzuszne są również odpowiedzialne za wiele funkcji, między innymi są mięśniami wydechowymi... więc nie zapomnij o zaangażowanie ich podczas treningu i o wykonywaniu powtórzeń podczas głębokiego wydechu.

Plecy są podstawą twojego ciała, to Ty musisz o nie zadbać, i aby to zrobić, musisz zwrócić na nie szczególną uwagę podczas codziennego funkcjonowania oraz wykonywania ćwiczeń. Nie zapomnij wcześniej skonsultować się z lekarzem, jeśli ból jest bardzo silny lub przewlekły, upewnij się, że nie ma przeciwwskazań do uprawiania sportu.

 

AUTOR: Lisa Traverso


Lisa Traverso jest trenerem personalnym, pasjonatką sportów na świeżym powietrzu i założycielką Core Training Studio w Thônes, u podnóża Alp.

Oferuje innowacyjne porady dotyczące treningu i odnowy biologicznej.

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page